Glyph

Predstavljanje rada Centra za prava deteta na sastanku Republičke sekcije stručnih saradnika

22.05.2018.

Na sastanku Republičke sekcije stručnih saradnika koja je održana 16. maja 2018. godine u Osnovnoj školi “Lazar Savatić”, Milena Golić Ružić, predstavnica Centra za prava deteta predstavila je rad Centra za prava deteta i uključivanje dece u procese praćenja i izveštavanja o ostvarivanju njihovih prava.

 

Tom prilikom učesnici skupa bili su u prilici da se upoznaju sa delokrugom rada Centra za prava deteta, programskim aktivnostima, kao i postignutim rezultatima. Poseban akcenat stavljen je na predstavljanje aktivnosti Centra u procesima praćenja i izveštavanja o stanju prava deteta u Republici Srbiji. Učesnici su imali priliku da se upoznaju sa ciklusima izveštavanja pred UN Komitetom za prava deteta o primeni Konvencije o pravima deteta u Republici Srbiji.

   

Učesnicima skupa skrenuta je pažnja i na ključne preporuke i zaključna zapažanja koje je Republika Srbija dobila nakon razmatranja Drugog i trećeg periodičnog izveštaja o primeni Konvencije o pravima deteta.

Na skupu je predstavljen i mehanizam nadzora nad poštovanjem ljudskih prava u državama članicama Ujedinjenih nacija – Univerzalni periodični pregled. Učesnici su upoznati da je Centar za prava deteta u partnerstvu sa Koalicijom za monitoring prava deteta u Republici Srbiji i u drugom i u trećem ciklusu Univerzalnog periodičnog pregleda za Republiku Srbiju izradio priloge s aspekta ostvarivanja prava deteta koji su predstavljeni pred Savetom za ljudska prava Ujedinjenih nacija.

Istaknuta je i važnost saradnje sa drugim organizacijama i institucijama, a poseban naglasak je stavljen na rad Koalicije za monitoring prava deteta u Republici Srbiji kojom koordiniše Centar za prava deteta, a koju čini pet organizacija civilnog društva (ASTRA, Centar za socijalnu politiku, Užički centar za prava deteta, Beogrdski centar za prava deteta, Centar za prava deteta)

Poseban deo prezentacije bio je posvećen predstavljanju načina i modela uključivanja dece u procese praćenja ostvarivanja njihovih prava, zagovaranja za njihovu primenu i izveštavanje pred međunarodnim telima. Predstavljene su aktivnosti Kluba DX – grupe dece i mladih osnovane pri Centru za prava deteta (1997):

  • Sprovođenje vršnjačkih obuka iz oblasti prava deteta i informisanja vršnjaka o stanju prava deteta u Srbiji,
  • Sprovođenje istraživanja stavova dece i mladih,
  • Klub DX – nosioc procesa izveštavanja pred međunarodnim telima,
  • Učešće u konsultativnim procesima prilikom izrade različitih nacrta zakona, strateških dokumenata i akcionih planova (npr. Nacrt zakona o pravima deteta, Nacrt i Akcionog plana strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja 2018 – 2022, i dr.)
  • Učešće u praćenju primene preporuka Komiteta za prava deteta upućenih Republici Srbiji 2017. godine,
  • Priprema i izrada kratkih filmova,
  • Učešće na kampovima i u letnjim školama.

Na prezentaciji su predstavljene i lako čitljive publikacije namenjene deci i mladima, a u čijoj neposrednoj izradi su učestvovala i sama deca:

U okviru prezentacije predstavljeni su i programi koje je Centar za prava deteta sprovodio i/ili sprovodi kroz uključivanje obrazovnog sistema odnosno neposredni rad sa nastavnicima i decom u srednjim i osnovnim školama. Takođe su predstavljene i aktivnosti dece u okviru projekta  „Prava deteta u politikama i praksi” koji Centar za prava deteta realizuje u saradnji sa Save the Children International, a uz finansijsku podršku  Vlada Švedske. U okviru ovog projekta u 2018. godini nastavljena je saradnja sa tri škole (Osnovna škola “Ivan Milutinović”, Osnovna škola “Branko Pešić” i “Druga ekonomska škola”) koja se odvija: Kroz učešće predstavnika učeničkih parlamenata na sastancima Kluba DX i uključivanje u aktivnosti kluba; Kroz uključivanje učenika iz tri škole u izradu Nacionalnog Plana akcije za decu; Kroz uključivanje u organizaciju i realizaciju radionica/događaja/samozastupničkih aktivnosti koji se odnose na prevenciju nasilja; Kroz uspostavljanje i/ili podršku internim mehanizmima unutar škole radi promovisanja i uključivanja dece u procese donošenja odluka i prevencije nasilja (Učenički parlamenti i Timovi za zaštitu dece od nasilja).

Učesnici su upoznati i sa procesom uključivanja ovih škola u drugu rundu tematskog monitoringa vezanog za primenu Konvencije Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i seksulnog zlostavljanja (Lanzarot konvencija), kao i uključivanju u proces izrade Nacionalnog plana akcije za decu.