Glyph

Centar za prava deteta počinje sa sprovođenjem projekta “Unapređenje mentalnog zdravlja adolescenata kroz jačanje partnerstava sa javnim sektorom i sprovođenje inicijativa zagovaranja koje predvode adolescenti“

07.02.2025.

Kroz zajedničke napore organizacija civilnog društva i državnih institucija na nacionalnom i lokalnom nivou, cilj ovog projekta je razvoj održivih mehanizama za podršku mentalnom zdravlju adolescenata, sa posebnim fokusom na ranjive grupe dece, a kroz unapređenje saradnje između civilnog i javnog sektora.

Unapređenje mentalnog zdravlja dece i adolescenata predstavlja ključni izazov u Srbiji, posebno kada je reč o deci u sistemu alternativne brige. Istraživanja pokazuju da su deca na hraniteljstvu i u rezidencijalnim ustanovama izložena značajnim psihološkim izazovima, a postojeći sistemi podrške nisu dovoljno razvijeni da adekvatno odgovore na njihove potrebe. Nedostatak stručne obuke za hranitelje dodatno otežava prepoznavanje i pružanje neophodne pomoći, što može imati dugoročne posledice na njihovo mentalno zdravlje i razvoj.

Slično tome, i obrazovni sistem se suočava sa izazovima u pružanju podrške mentalnom zdravlju dece. Iako sve osnovne škole u Srbiji imaju zaposlene psihologe i pedagoge, njihova uloga je uglavnom administrativna i ne uključuje aktivnu i kontinuiranu podršku učenicima. Nastavnici, koji su u svakodnevnom kontaktu sa decom i mogu prvi prepoznati probleme, nisu dovoljno osnaženi da ulogu prevencije mentalnih poteškoća preuzmu na strukturisan način.

Pored toga, deca i adolescenti u Srbiji nisu dovoljno uključeni u procese donošenja odluka koji se tiču njihovih prava i potreba, uključujući i unapređenje usluga mentalnog zdravlja. Nedostatak institucionalizovanih mehanizama za učešće mladih otežava deci da zagovaraju promene koje su ključne za njihovo zdravlje i dobrobit. Ovaj projekat upravo zato stavlja u fokus inicijative zagovaranja koje predvode adolescenti. Kroz inicijative zagovanja, mladi dobijaju priliku da aktivno učestvuju u dijalogu sa donosiocima odluka, ukazuju na probleme i predlažu rešenja koja će osigurati bolji sistem podrške za mentalno zdravlje svih mladih u Srbiji.

Prepoznajući ključne izazove s kojima se suočavaju deca i adolescenti, projekat “Unapređenje mentalnog zdravlja adolescenata kroz jačanje partnerstava sa javnim sektorom i sprovođenje inicijativa zagovaranja koje predvode adolescenti” temelji se na tri ključne komponente:

  1. Prvi stub fokusira se na integraciju podrške mentalnom zdravlju dece u sistem alternativne brige, sa posebnim naglaskom na unapređenje mentalnog zdravlja dece koja su smeštena u hraniteljske porodice i rezidencijalne ustanove;
  2. Drugi stub bavi se integracijom znanja o mentalnom zdravlju i podizanjem svesti u osnovnim školama, sa ciljem informisanja i osnaživanja dece u prepoznavanju i prevenciji problema mentalnog zdravlja;
  3. Treći stub posvećen je jačanju kapaciteta adolescenata da aktivno zagovaraju pristup uslugama mentalnog zdravlja u svojoj zajednici.

Projekat “Unapređenje mentalnog zdravlja adolescenata kroz jačanje partnerstava sa javnim sektorom i sprovođenje inicijativa zagovaranja koje predvode adolescenti”, sprovodi Centar za prava deteta, a koji finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji kroz Program podrške civilnom društvu (CSF). Projekat se sprovodi u periodu od 2. januara 2025. do 31. decembar 2027. godine.