Glyph

Održana konferencija „Unapređenje zaštite dece žrtava i svedoka krivičnih dela“

28.03.2025.

U organizaciji Saveta za praćenje i unapređenje rada organa krivičnog postupka i izvršenja krivičnih sankcija prema maloletnicima („Savet za maloletnike“), 25. marta 2025. godine u Beogradu održana je konferencija pod nazivom „Unapređenje zaštite dece žrtava i svedoka krivičnih dela“. Skup je okupio više od 100 učesnika iz redova sudija, tužilaca, advokata, predstavnika centara za socijalni rad, Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao i predstavnike civilnog sektora i međunarodnih organizacija.

Konferencija je organizovana u okviru projekta „Prava deteta u kontekstu unapređenja pristupa pravdi za decu“, koji sprovodi Centar za prava deteta uz podršku UNICEF-a u Srbiji. Cilj konferencije bio je jačanje međusektorske saradnje i definisanje preporuka za unapređenje sistema zaštite dece koja učestvuju u krivičnim postupcima kao žrtve ili svedoci.

U okviru tri panela, učesnici su diskutovali o temama:

  • Prava deteta žrtve/svedoka u krivičnom postupku – informisanje, participacija i hitnost postupka;
  • Sprečavanje sekundarne viktimizacije dece žrtava i svedoka;
  • Individualna procena u skladu sa principom najboljeg interesa deteta.

Tokom konferencije predstavljeni su rezultati Procene stanja sistema zaštite dece žrtava i svedoka u krivičnom postupku u Srbiji, koju je realizovao Centar za prava deteta uz podršku UNICEF-a. Učesnici su formulisali niz preporuka za unapređenje zakonodavnog i institucionalnog okvira, uključujući predloge za izmene Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i Zakona o krivičnom postupku, unapređenje obuka za stručnjake i jačanje službi za pomoć i podršku deci u svim delovima zemlje.

Na osnovu diskusija i iznetih iskustava, učesnici konferencije usvojili su niz konkretnih zaključaka i preporuka usmerenih na unapređenje prava i zaštite dece koja učestvuju u krivičnim postupcima kao žrtve ili svedoci. Poseban akcenat stavljen je na:

  • jasnije definisanje prava deteta na informisanje i participaciju;
  • sprečavanje sekundarne viktimizacije kroz adekvatnu proceduru i zaštitne mere;
  • obaveznu individualnu procenu svakog deteta u skladu sa njegovim potrebama;
  • unapređenje međusektorske saradnje i kontinutiranu obuku stručnjaka;
  • uspostavljanje dostupnih službi podrške u svim delovima zemlje.

Ovi zaključci predstavljaju važan korak ka sistemskoj zaštiti dece u kontaktu sa pravosuđem i biće upućeni nadležnim organima kao predlog za dalji razvoj zakonodavnog i institucionalnog okvira.

Celokupne zaključke sa konferencije možete preuzeti ovde.

Zaključci sa konferencije biće dostavljeni nadležnim institucijama i predstavljaju važan korak ka stvaranju sistemskog, održivog pristupa zaštiti dece u pravosudnim postupcima.