25.11.2024.
Od 13. do 15. novembra 2024. godine u Kragujevcu je održana obuka namenjena stručnjacima iz sektora obrazovanja, socijalne i zdravstvene zaštite, kao i predstavnicima lokalnih samouprava koji neposredno rade ili dolaze u kontakt sa decom i roditeljima. Cilj obuke bio je jačanje kapaciteta i osnaživanje učesnika za unapređenje mentalnog zdravlja dece i mladih, kao i prevenciju nasilja u zajednici.
Obuka je sprovedena kao interaktivni program koji je kombinovao teorijska znanja i praktične vežbe, omogućavajući učesnicima da steknu ključne informacije i alate za podršku mentalnom zdravlju dece. Učesnici su najpre upoznati sa osnovnim konceptima mentalnog zdravlja kod dece i mladih, kao i sa načinom na koji problemi mentalnog zdravlja mogu uticati na nastanak nasilnih oblika ponašanja. Poseban akcenat stavljen je na značaj rane identifikacije problema kako bi se pravovremeno sprečile ozbiljnije posledice.
Detaljno su obrađene specifičnosti razvoja u ranoj adolescenciji, uključujući fizičke, emocionalne i socijalne promene koje karakterišu ovaj period. Ovaj deo je naglasio ulogu škole u pružanju podrške adolescentima koji se suočavaju sa izazovima tog doba. Takođe su predstavljene praktične smernice za prepoznavanje ranih znakova problema mentalnog zdravlja kod dece. Učesnicima je predstavljeno kako da uoče promene u ponašanju, emocionalnim reakcijama i socijalnim interakcijama koje mogu ukazivati na potrebu za stručnom pomoći.
Jedan od značajnih delova obuke bio je usmeren na pružanje psihološke prve pomoći deci u kriznim situacijama. Kroz praktične vežbe učesnici su stekli veštine za pružanje podrške na empatičan i efikasan način. Dodatno, razmatrana je važnost pravilnog upućivanja dece sa problemima mentalnog zdravlja na specijalizovane službe, uz predstavljanje primera dobre prakse i dostupnih opcija unutar zdravstvenog i socijalnog sistema.
Obuka je zaključena predstavljanjem iskustava iz Švedske, koja su pokazala kako multisektorski pristup u lokalnim zajednicama može uspešno doprineti prevenciji nasilja. Učesnici su dobili uvid u konkretne korake koje zajednice mogu preduzeti kako bi stvorile bezbedno i podsticajno okruženje za decu. Ovakvim pristupom, obuka je podstakla razmenu iskustava i znanja među učesnicima, osnažujući ih za dalji rad na unapređenju mentalnog zdravlja i zaštite dece od nasilja.
Obuci su prisustvovali članovi multisektorskih timova iz Velikog Gradišta, Zaječara, Zrenjanina, Kragujevca, Kruševca, Prijepolja, Raške, Temerina, Ćuprije i Šapca. Svaki tim čine predstavnici iz sektora obrazovanja, socijalne zaštite i zdravstvene zaštite i lokalne samouprave, čime je osigurano multisektorsko razmatranje tema i holistički pristup unapređenju mentalnog zdravlja i dobrobiti dece.
Obuka je sprovedena u okviru projekta “Promovisanje dobrobiti dece u zaštiti od nasilja”, koji Centar za prava deteta sprovodi uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji kroz Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava (EIDHR), u periodu od januara 2024. do decembra 2026. godine. Ciljevi projekta su jačanje kapaciteta i pružanje podrške stručnjacima za mentalno zdravlje koji rade sa adolescentima i sarađuju sa roditeljima, sa naglaskom na prevenciji nasilja i unapređenju prava i dobrobiti dece. Projekat ima za cilj povećanje svesti o mentalnom zdravlju i uslugama rane intervencije u kontekstu prevencije nasilja nad decom, kroz sveobuhvatan i multisektorski pristup.