Glyph

Saopštenje povodom odluke Vlade Republike Srbije o ranijem početku zimskog raspusta

20.12.2024.

Centar za prava deteta izražava zabrinutost povodom odluke Vlade Republike Srbije da se zimski raspust za osnovne i srednje škole pomeri i počne sedam dana ranije, 24. decembra 2024. godine. Smatramo da ova odluka nosi brojne izazove koji nisu razmotreni u kontekstu sagledavanja najboljih interesa deteta, a što može negativno uticati na ostvarivanje prava i dobrobiti dece.

Ovako nagla odluka je donesena u vreme aktuelnih protesta učenika na koje deca imaju pravo u skladu sa Konvencijom o pravima deteta. Podsećamo, Konvencija predviđa prava deteta na slobodno izražavanje mišljenja i na mirno okupljanje.

Škola nije samo mesto sticanja znanja, već i prostor gde deca uče kako da izraze svoja mišljenja, podele osećanja i razvijaju kulturu dijaloga. Nastavnici imaju ključnu ulogu u ohrabrivanju učenika i usmeravanju ka prihvatanju različitosti mišljenja i stavova, čime se pospešuje kultura dijaloga o temama koje se dece tiču. Ukoliko se škole zatvore pre vremena, ta važna uloga škola u ključnom trenutku kada je deci potrebna dodatna podrška može biti izgubljena, što povećava rizik od toksičnih konflikata i neslaganja među decom i mladima.

Zabrinuti smo i zato što je odluka doneta bez prethodnih konsultacija sa decom, roditeljima i nastavnicima koji svakodnevno rade sa njima i najbolje razumeju njihove potrebe i interese. Mnoge ključne nedoumice ostaju nerešene, poput pitanja da li su škole imale dovoljno vremena da sprovedu sve administrativne procedure neophodne za završetak polugodišta. Odluke koje utiču na obrazovni proces moraju biti temeljno pripremljene i donošene u saradnji sa svim relevantnim akterima kako bi se osigurala njihova adekvatna primena i dobrobit dece.

Posebnu zabrinutost izaziva dodatni pritisak na roditelje, koji možda neće imati dovoljno vremena da organizuju brigu o deci tokom neočekivanog perioda raspusta. Ovakve nagle promene rasporeda mogu biti izuzetno izazovne za porodice koje balansiraju između poslovnih obaveza i potrebe da obezbede adekvatnu brigu i podršku svojoj deci.

Centar za prava deteta apeluje na nadležne institucije da prilikom donošenja ovako važnih odluka obezbede transparentan i inkluzivan proces, koji podrazumeva konsultacije sa decom, roditeljima, nastavnicima i stručnjacima. Ključno je da se sve odluke koje se tiču dece donose vodeći se principom najboljih interesa deteta i uz poštovanje njihovog prava na participaciju.