Glyph

Saopstenje povodom Svetskog dana deteta

20.11.2024.

Danas se obeležava Svetski dan deteta, koji je ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija (UN) 1954. godine, kako bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci, kao i na aktuelne probleme sa kojima se deca suočavaju. Ovo je prilika da skrenemo pažnju na pitanja nasilja nad decom i mentalnog zdravlja dece za koje smatramo da su gorući u Srbiji.

Deca su i dalje izložena raznim oblicima nasilja, i to naročito vršnjačkom nasilju i nasilju putem medija i interneta, a ne postoje adekvatni programi za prevenciju nasilja i mehanizmi podrške. Iskustvo nasilja, posebno ako je ono vremenski kontinuirano, ima negativne posledice po mentalno zdravlje dece.

Izloženost nasilju je povezana sa brojnim problemima mentalnog zdravlja, kao što su anksioznost, nizak nivo samopouzdanja, depresija, zloupotreba supstanci, agresivno i antisocijalno ponašanje, samopovređivanje, suicidni pokušaji, i drugo. Adolescentima u Srbiji koji pate od problema i izazova mentalnog zdravlja i dalje nisu lako dostupne usluge mentalnog zdravlja u celoj zemlji. Broj stručnjaka koji se bave mentalnim zdravljem dece je nedovoljan, a u školama se retko razgovara o ovoj temi.

Istraživanja sa decom, roditeljima i stručnjacima pokazuju da podrška mentalnom zdravlju i zaštiti dece od nasilja treba da se obezbedi u lokalnoj zajednici i da ovoj temi treba dati prioritet u sektorima obrazovanja, zdravstva i socijalne zaštite. Programi koji promovišu mentalno zdravlje u školama, porodicama i zajednicama su potrebni kako bi se adolescentima pomoglo da se nose sa svakodnevnim stresom, ali i ozbiljnim traumama. Oni su ključni za razvoj empatije, samokontrole i veština rešavanja problema, što sve doprinosi zdravijim međuljudskim odnosima i smanjenju nasilnog ponašanja.

Samo zajedničkim naporom društva, roditelja, institucija i same dece možemo obezbediti svakom detetu priliku za rast i razvoj i ostvarenje njegovih ili njenih potencijala.