Glyph

Stanje prava deteta u Srbiji – nasilje nad i među decom idalje veliki problem

15.07.2024.

Koalicija za monitoring prava deteta u Republici Srbiji kontinirano prati ostvarivanje prava deteta u RS. U redovnim izveštajima ističe ključne izazove sa kojima se deca i mladi trenutno suočavaju u našem društvu, pružajući istovremeno preporuke za unapređenje.  

U oblasti prava deteta i dalje je neophodno sprovesti značajne promene. Najvažniji zakoni koji se odnose na decu, poput Porodičnog zakona, Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, Zakona o socijalnoj zaštiti, još uvek nisu dopunjeni i izmenjeni. Imajući u vidu to da su prava deteta rasuta u preko 80 zakonskih tekstova što dovodi do pravne neujednačenosti i nesigurnosti veoma potreban i očekivan sveobuhvatan Zakon o pravima deteta još uvek nije usvojen, a institucija Zaštitnika prava deteta još uvek nije uspostavljena. 

Usvajanje sveobuhvatnog Zakona o pravima deteta doprinelo bi usklađivanju celokupnog pravnog sistema koji se odnosi na decu, boljoj koordinaciji svih uključenih sektora,i dovelo bi postojeća zakonska rešenja u sklad sa rešenjima sadržanim u ovom zakonu, a koji bi takođe uveo uspostavljanje institucije Zaštitnika prava deteta. 

Trenutno ne postoji sveobuhvatna strategija za zaštitu prava deteta jer je Nacionalni akcioni plan za decu iz 2005. godine istekao 2015. godine. Zbog toga je neophodno usvojiti novi Nacionalni akcioni plan za decu koji bi obezbedio sveobuhvatnu i koherentnu politiku države prema deci u svim oblastima i koji bi bio osnova za efikasno određivanje budžeta potrebnog za sprovođenje prava deteta u skladu sa međunarodnim standardima.

Pored toga, zabrinjavajuće je što Savet za prava deteta Vlade Republike Srbije, jedino koordinaciono telo na nacionalnom nivou, koji je ponovo formiran početkom 2023. godine, nije održao nijedan sastanak tokom prethodne i ove godine. Uprkos tome što je jedino telo koje bi trebalo da se fokusira na sprovođenje svih prava deteta, ono nije stabilno telo sa stalnim, profesionalnim mandatom, već ima samo savetodavnu ulogu, a njegov mandat ističe svaki put kada se Vlada raspušta. Čak i kada je uspostavljeno, ovo telo se sastaje neredovno, bez jasne agende, a njegove odluke se retko sprovode u praksi. Da bi bilo efikasno i uticalo na živote dece, ovo telo bi trebalo da ima dovoljno autoriteta za koordinaciju aktivnosti vezanih za sprovođenje svih prava deteta i da mu se obezbede potrebni ljudski, tehnički i finansijski resursi za efikasno funkcionisanje.

Nasilje nad i među decom ostaje veliki problem. Nedostaje efikasna saradnja, koordinacija i razmena podataka među različitim sektorima, posebno socijalne zaštite, policije, pravosuđa, zdravstva i obrazovanja. Izveštaj o školskom nasilju objavljen u decembru 2023. godine od strane Zaštitnika građana ukazuje na ozbiljne propuste u zaštiti dece od nasilja u obrazovnim institucijama, što zahteva hitne preventivne mere i bolju obuku osoblja. Postojeći sistem zaštite dece od nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja fokusiran je na reakciju i zaštitu, a ne na prevenciju. Programi protiv nasilja se retko sprovode u školama i gotovo nikada ne ciljaju velike populacije učenika, dok se kontinuirana, sveobuhvatna i sistematska prevencija nasilja ne sprovodi, zaključio je Zaštitnik građana u svom izveštaju. 

Psihološka podrška adolescentima je i dalje gotovo nepostojeća. Iako je nasilje zabeleženo u svim sredinama u kojima deca žive i provode vreme, postoji jasna veza između nasilja i obrazovnog sistema; različiti aspekti sistema su dovedeni u pitanje kada preventivne i reaktivne mere nisu bile sprovedene. Prema najnovnijem istraživanju Centra za prava deteta većina stručnjaka koji se bave psihološkim razvojem dece (83%) su istakli da su deca koja ulaze u adolescenciju izložena većem riziku od problema sa mentalnim zdravljem nego deca drugih starosnih grupa. Pored toga, 93,6% veruje da adolescenti koji pokazuju rane znake problema mentalnog zdravlja treba da imaju pristup strukturiranoj psiho-socijalnoj podršci. Takođe, neophodno je da podrška mentalnom zdravlju adolescentima bude dostupna na nivou lokalnih zajednica, i osnažiti škole da izgrade negujuće, poverljivo, inkluzivno i bezbedno okruženje za decu da emocionalno napreduju pored akademskog napredovanja.

Izveštaj o stanju prava deteta u Srbiji za period od juna do novembra 2023. godine, je pripremljen u okviru projekta „Praćenje primene preporuka Komiteta za prava deteta Ujedinjenih nacija“, koji Centar sprovodi u partnerstvu sa kancelarijom UNICEF-a u Srbiji u periodu od jula 2023. do 30. juna 2025. godine.