Glyph

Stanje prava deteta u Srbiji – sloboda izražavanja mišljenja i mirnog okupljanja

26.05.2025.

Photo: Printscreen X/@javniskupovi

Koalicija za monitoring prava deteta u Republici Srbiji kontinuirano prati ostvarivanje prava deteta u RS. U redovnim izveštajima ističe ključne izazove sa kojima se deca i mladi trenutno suočavaju u našem društvu, pružajući istovremeno preporuke za unapređenje.  

U izveštajnom periodu od decembra 2024. do maja 2025. godine, Koalicija za monitoring prava deteta u Republici Srbiji posebno izdvaja ostvarivanje prava deteta na izražavanje mišljenja i mirno okupljanje kao jedno od najvažnijih pitanja u prethonom periodu u oblasti prava deteta.

Povod za institucionalne i šire društvene reakcije bio je niz protesta učenika srednjih škola tokom decembra 2024. godine, koje su učenici organizovali u znak solidarnosti sa studentskim protestima. Iako su protesti bili mirni i organizovani bez incidenata, usledile su brojne izjave državnih zvaničnika koje su osporavale pravo dece na učešće u javnom prostoru, a pojedini državni funkcioneri su javno dovodili u pitanje legitimnost i zrelost učenika da izraze sopstveni stav.

Uprkos tome, učenici su se pozivali na Konvenciju o pravima deteta, a potom su reagovale i brojne organizacije civilnog društva, stručnjaci, nezavisna tela i međunarodne organizacije. Poverenica za zaštitu ravnopravnosti, kao i kancelarija UNICEF-a u Srbiji, ukazale su na to da deca imaju pravo na slobodu izražavanja mišljenja i pravo na mirno okupljanje, te da je odgovornost države da ta prava štiti i obezbedi uslove za njihovo ostvarivanje. Reagovala je i Koalicija za monitoring prava deteta u zajedničkom saopštenju sa organizacijama članicama, ističući da deca nisu objekti manipulacije, već subjekti prava.

Pravo deteta na izražavanje mišljenja i mirno okupljanje nije garantovano isključivo međunarodnim dokumentima, već se nalazi i u domaćem zakonodavstvu. Član 8 Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja ističe razvijanje kompetencija za aktivno učešće u demokratskom društvu kao jedan od ciljeva obrazovanja, dok član 70 priznaje pravo učenika na udruživanje i učestvovanje u radu učeničkih organizacija i parlamenta. Ovi propisi, uz odredbe Konvencije o pravima deteta (čl. 12 i 15), jasno postavljaju normativni okvir za zaštitu i podsticanje građanskog učešća dece i mladih.

Koalicija ocenjuje da reakcije pojedinih institucija i predstavnika vlasti u ovom slučaju ukazuju na duboko nerazumevanje koncepta participacije deteta i uloge dece kao aktera u društvu. Dodatno zabrinjava i izostanak jasne podrške iz obrazovnog sistema, koji često ostaje uzdržan u situacijama kada bi trebalo da bude posrednik i podrška učenicima u ostvarivanju njihovih prava.

Koalicija podseća da je obaveza države da deci obezbedi dostupne i tačne informacije o njihovim pravima, omogući uslove za njihovo ostvarivanje i reaguje u slučajevima kada su ta prava narušena – bez obzira na politički ili društveni kontekst u kojem se to dešava.

Izveštaj o stanju prava deteta u Srbiji za period od decembra 2024. do maja 2025. godine, je pripremljen u okviru projekta „Praćenje primene preporuka Komiteta za prava deteta Ujedinjenih nacija“, koji Centar sprovodi u partnerstvu sa kancelarijom UNICEF-a u Srbiji u periodu od jula 2023. do 30. juna 2025. godine.