Glyph

Svetski dan mentalnog zdravlja: Briga o mentalnom zdravlju dece kao zajednička odgovornost

10.10.2024.

Povodom obeležavanja Svetskog dana mentalnog zdravlja, Centar za prava deteta ističe važnost zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja dece i adolescenata. U savremenom svetu punom izazova i neizvesnosti, briga o mentalnom zdravlju postaje od suštinske važnosti, posebno za decu koja prolaze kroz ključne faze svog socio-emocionalnog razvoja. Tokom ovih formativnih godina, deca se suočavaju s brojnim promenama i pritiscima, što čini očuvanje njihovog mentalnog zdravlja prioritetom za sve nas.

Iako se o mentalnom zdravlju dece u poslednje vreme sve više govori, ono često ostaje nedovoljno prepoznato u zajednici.  Rezultati našeg nedavnog istraživanja ukazuju na ozbiljan nedostatak sistemske psihološke podrške za decu i mlade u Srbiji. Adolescenti se suočavaju sa brojnim izazovima, od pritiska u školi i vršnjačkog nasilja do problema u porodici, a mnogi od njih nemaju pristup potrebnoj podršci i informacijama o očuvanju mentalnog zdravlja.

Posebno zabrinjava što deca u školama retko imaju priliku da otvoreno razgovaraju o mentalnom zdravlju. Naše istraživanje pokazuje da deca razumeju pojam mentalnog zdravlja, ali tome nije posvećena dovoljna pažnja u školama. Takođe, primetne su rodne razlike u stavovima – devojčice češće izražavaju potrebu za razgovorom o ovoj temi, dok dečaci često smatraju da se o tome ne govori, što dodatno naglašava potrebu za rodno osetljivim pristupom.

Ovo istraživanje je deo projekta “Promovisanje dobrobiti dece u zaštiti od nasilja“ koje Centar za prava deteta sprovodi uz podršku Delegacije Evropske Unije u Srbiji, s ciljem unapređenja pristupa i kvaliteta usluga mentalnog zdravlja i podrške za decu koja su u riziku od nasilja ili su već izložena nasilju.

U okviru istog projekta deset gradova i opština u Srbiji pridružili su se našoj inicijativi za unapređenje usluga mentalnog zdravlja i psihosocijalne podrške za decu, kao i prevenciju nasilja. U svakoj od ovih opština biće formirani timovi stručnjaka koji će raditi sa tri osnovne škole na svojoj teritoriji, jačajući znanja i veštine nastavnika i zaposlenih u školama kako bi pružili odgovarajuću psihološku podršku deci.

Svaka od ovih škola organizovaće otvorene dijaloge sa zainteresovanim roditeljima i decom na teme rane adolescencije, mentalnog zdravlja i nasilja. Podrška će biti dostupna u školama u Velikom Gradištu, Zaječaru, Zrenjaninu, Kragujevcu, Kruševcu, Prijepolju, Raškoj, Temerinu, Ćupriji i Šapcu.

Povodom Svetskog dana mentalnog zdravlja, Centar za prava deteta apeluje na sve relevantne aktere – roditelje, nastavnike, zdravstvene i socijalne radnike, kao i donosioce odluka – da zajednički rade na stvaranju boljeg okruženja za podršku mentalnom zdravlju dece. Svi mi imamo odgovornost da obezbedimo deci bezbedan i podržavajući prostor u kojem će se osećati slobodno da izraze svoje emocije, potraže pomoć kada im je potrebna i razvijaju veštine koje će im pomoći da se nose sa izazovima svakodnevnog života.