Glyph

Poentiraj u sportskom duhu

09.10.2017.

Centar za prava deteta pokrenuo je projekat „Prevencija i zaštita dece od nasilja u sportu“ – Poentiraj u sportskom duhu, koga finansira Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji kroz Program Evropski instrument za demokratiju i ljudska prava. Projekat se realizuje u Republici Srbiji u periodu od 17. aprila 2013. do 17. aprila 2014. godine. Projekat treba da doprinese unapređenju sistema prevencije i zaštite mladih sportista od nasilja u sportskom okruženju.

Povodom Dečje nedelje – 3. oktobar 2013. godine, Beograd udruženje građana Centar za prava deteta želi da skrene pažnju javnosti na problem nasilja nad i među decom u sportskom okruženju. Prema rezultatima istraživanja „Nasilno ponašanje prema i među decom i mladima u sportu“63% ispitanika je doživelo bar jedan oblik nasilja od strane trenera. Najčešće je to bilo kažnjavanje dodatnim vežbanjem (50.5%) i neki oblik verbalnog nasilja – vikanje, psovanje i zastrašivanje (27%). Pokazalo se da sportisti koji su češće bili žrtva nasilja, češće su ga videli oko sebe i češće su i sami bili nasilni.

Centar za prava deteta domen sporta vidi kao sredinu pogodnu za učenje nenasilnog rešavanja konflikata i tolerancije, iz koje se naučeno ponašanje može preneti i u ostale sfere života.

Zbog toga je pokrenut projekat „Prevencija i zaštita dece od nasilja u sportu“ – Poentiraj u sportskom duhu, koji treba da doprinese unapređenju sistema prevencije i zaštite dece od nasilja u sportu, kao i da kroz uključivanje trenera, mladih sportista i roditelja dođe do zajedničkih rešenja i modela koji bi trebalo da pomognu da bavljenje dece sportom ujedno bude bezbedno i motivišuće.

Milena Golić, menadžerka projekta „Prevencija i zaštita dece od nasilja u sportu“ iz Centra za prava deteta objašnjava da se svako fizičko ili emocionalno povređivanje drugih učesnika koje je izvan pravila sporta smatra nasiljem u sportu:

„Izuzetno važno za sve članove društva, i trenere i školske radnike i roditelje i decu je da se prepoznaju različiti oblici sportskog nasilja. Iako se u široj javnosti često priča o nasilju navijača, tokom sportskih događaja zanemaruje se nasilje koje deca vide ili dožive tokom bavljenja sportom. U dosadašnjim istraživanjima uočeno je da treneri imaju ključnu ulogu u kreiranju stavova i ponašanja dece tokom sportskih aktivnosti. Oni predstavljaju autoritet i uzor deci i nosioci su modela ponašanja koje dete lako usvoja i prenosi na druge. Zbog toga se u domenu prevencije mora razmišljati i o radu sa trenerima i roditeljima. Sa trenerima u cilju unapređenja psiholoških i pedagoških znanja trenera radi jačanja vaspitnih potencijala sporta, a sa roditeljima u cilju kanalisanja ambicija i prepoznavanja nasilja.“

Branislav Mitrović, golman vaterpolo reprezentacije Srbije ističe da je i njemu lično izuzetno važno da trener bude pre svega učitelj i prijatelj sa kojim će zajedno ostvariti najbolje rezulatate. „Učitelj na treningu, a prijatelj van njega. Upravo je trener osoba koja treba da vam pokaže kako da budete bolji u igri i da još više uživate u tome.“