Glyph

CPD na drugoj sednici Saveta za prava deteta Vlade RS u 2021.

18.12.2021.

Nakon konstitutivne sednice Saveta za prava deteta Vlade RS u julu 2021. godine, druga sednica Saveta održana je 17. decembra 2021. godine u Palati Srbije, na kojoj su učestvovali predstavnici raznih ministarstava, institucija, univerziteta, nevladinih organizacija i međunarodnih agencija.

Ministar za brigu o porodici i demografiju, predsednik Saveta, konstatovao je da država kontinuirano radi na unapređivanju pravnog okvira za zaštitu prava deteta, ali da je neophodno uskladiti još mnogo zakona i podzakonskih akata kako bi se unapredio pravni okvir. Ujedno je ukazao i na to da su izmene i dopune Porodičnog zakona, deo plana rada ministarstva za narednu godinu.

Na sednici su, takođe, predstavljeni Poseban izveštaj o diskriminaciji dece Poverenika za zaštitu ravnopravnosti, rezultati i planovi na projektu „Merenje, podizanje svesti i angažovanje politika radi unapređenja borbe protiv zloupotrebe dečjeg rada i prinudnog rada u Srbiji“, kao i Unicefova analiza pravnog okvira rada i poslovanja pravnih subjekata čija delatnost uključuje decu u kontekstu sprečavanja i zaštite dece od nasilja, seksualne eksploatacije i zlostavljanja.

Direktorka Centra za prava deteta, kao jedna od članica Saveta, ukazala je na to da još uvek nismo kao država obezbedili odgovarajuću infrastrukturu u oblasti prava deteta na nacionalnom nivou, što podrazumeva, između ostalog, usvajanje dugo najavljivanog sveobuhvatnog Zakona o pravima deteta i Zaštitniku prava deteta, koji bi uneo usaglašavanje postojećih zakonskih tekstova sa ratifikovanim međunarodnim ugovorima i obezbedio nezavisni mehanizam, koji bi promovisao, unapređivao, koordinisao i kontrolisao ostvarivanje prava deteta u Srbiji. Pored toga, podsetila je učesnike sednice da je od 2016. godine Srbija bez jedinstvene i koordinisane strateške politike u oblasti prava deteta, jer je nekadašnji Nacionalni plan akcije za decu važio do 2015. godine. Naglasila je da jedini pomak predstavlja nedavno formiranje Saveta za prava deteta Vlade RS, s tim što je rad ovog tela veoma upitan, ukoliko se ne opredele sredstva za obezbeđivanje odgovarajućih ljudskih, tehničkih i finansijskih resursa za njegovo efikasno funkcionisanje.

Podsećanja radi, za rad ovog tela, koji su ranije podržavali MRZBSP i Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, nisu bila obezbeđena posebna budžetska sredstva, niti je angažovano posebno osoblje. Revidiranim AP za Poglavlje 23 iz jula 2020, predviđen je budžet za rad Saveta u iznosu od 18.528 EUR za period od 2020. do 2022. godine. Ostaje otvoreno pitanje da li će predviđeni budžet biti dovoljan za obezbeđivanje odgovarajućih ljudskih i tehničkih resursa, što je jedan od preduslova za koordinaciju politika u oblasti prava deteta. Održavanje dve dvočasovne sednice Saveta na godišnjem nivou, svakako nisu dovoljne za obezbeđivanje efikasnog mehanizma za koordinaciju politika u oblasti prava deteta.